Odkąd zaczęłam pisać bloga nie pojawił się na nim jeszcze żaden post z Polski. Postanawiam to zmienić i dodawać co jakiś czas polskie miejsca z dala od utartych szlaków. Dzisiaj jedno z nich.
Z pewnością mało kto wie, że na Podkarpaciu leży miasto, do którego każdego roku ciągną ortodoksyjni Żydzi z całego świata. Leżajsk bo o nim mowa jest miejscem, w którym pochowany został cadyk Elimelech - jeden z wybitnych przedstawicieli chasydyzmu - mistycznego ruchu zakorzenionego w judaizmie. Co roku w jarcajt czyli rocznicę jego śmierci tłumy gromadzą się by modlić się przy jego grobie.
Dotarcie na miejsce w rocznicę śmierci stanowiło nie lada wyczyn. Razem z koleżanką wyruszyłyśmy pociągiem z Poznania do Rzeszowa. Po drodze miałyśmy przesiadkę we Wrocławiu i w Krakowie. Wykończone po całej nocy dotarłyśmy do Rzeszowa. Dalej ponad godzinę jechałyśmy autobusem do docelowego Leżajska.
Po drodze pytam się kierowcy czy orientuje się czy Żydzi już przyjechali. Mówi mi, że tak po czym dodaje, że przyjeżdżają tu raz do roku ale chociaż mieszka w tych okolicach to nie bardzo wie po co tutaj przyjeżdżają! Chyba byłam pierwszą osobą, która go uświadomiła.
Większość Żydów przyjechała własnymi zorganizowanymi środkami transportu: autobusami i samochodami. Ci co przybyli zostawali najczęściej parę godzin i wracali. Chociaż przybywają tłumy miasto praktycznie nie ma z tego żadnych korzyści finansowych. Żydzi spożywają jedynie jedzenie koszerne czyli zgodne z zasadami religijnego prawa żydowskiego. W praktyce wyglądało to tak, że Żydzi przyjechali z własnym prowiantem i nawet... własną wodą.
Do ohelu - żydowskiego grobowca ustawiały się kolejki. Mężczyzni osobno, kobiety osobno. Tylko jednak mężczyzni mają możliwość by modlić się w pomieszczeniu gdzie jest nagrobek. Kobiety nawet nie mogą na niego patrzeć. Wszyscy tego dnia oprócz modlitw piszą na kartkach swoje prośby. Wierzy się bowiem, że tego dnia cadyk Elimelech schodzi na ziemię i zanosi prośby do Boga.
Tlumy wiernych gromadza sie rowniech na tylach ohelu gdzie znajduje sie cmentarz zydowski z dosyc dobrze zachowanymi inskrypcjami na niektorych nagrobkach. Dodatkowo na kilku macewach dostrzec mozna symbole zydowskie. Glownie sa to swiece (upamietniajace miejsce pochowku kobiety)
część ohelu przeznaczona dla kobiet; za zasłoną znajduje się grób cadyka
cmentarz żydowski
ohel
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz