Etykiety
- Wielka Brytania
- Włochy
- Francja
- Filipiny
- Meksyk
- Tajlandia
- Stany Zjednoczone
- Indie
- Irlandia
- Japonia
- Chorwacja
- Hiszpania
- Argentyna
- Czechy
- Izrael
- Malezja
- Niemcy
- Turcja
- Brazylia
- Chiny
- Finlandia
- Gruzja
- Maroko
- Azerbejdżan
- Boliwia
- Bułgaria
- Dania
- Estonia
- Grecja
- Hong Kong
- Islandia
- Jordania
- Norwegia
- Peru
- Łotwa
- Egipt
- Holandia
- Kanada
- Litwa
- Portugalia
- Szwecja
- Zjednoczone Emiraty Arabskie
- Austria
- Belgia
- Cypr
- Korea Południowa
- Makau
- Malta
- Monako
- Polska
- Rosja
- Singapur
- Słowacja
- Węgry
poniedziałek, 29 lipca 2024
Pisek
piątek, 19 lipca 2024
Turku
Do Turku jechaliśmy nie spodziewając się niczego wielkiego. W wielu miejscach czytałam, że to najbrzydsze miejsce na świecie, a już na pewno w Finlandii. Jechaliśmy jednak głównie po to by zobaczyć Park Muminków więc negatywne opinie wcale nas nie odstraszyły. Ku mojemu/naszemu zaskoczeniu nam się bardzo podobało i jeśli będzie możliwość wrócimy tutaj ponownie.
Dojazd:
- samolot z Gdańska (Wizzair)
- prom ze Sztokholmu
My do Turku przypłynęliśmy promem a wracaliśmy samolotem do Gdańska.
Komunikacja w mieście:
Bilet pojedynczy normalny kosztuje 3 euro, dzieci do 7 roku życia bilet bezpłatny, a od 7-15 bilet kosztuje 1,5 euro; bilet całodobowy kosztuje 8 euro i liczony jest od daty zakupu. Można zapłacić za niego kartą u kierowcy. Dostaje się wydrukowany bilet, który każdorazowo skanuje się przy wejściu. Wchodzimy przodem, wychodzimy tylnymi drzwiami. Mając w planach Park Muminków warto kupić bilet całodobowy.
Co warto zobaczyć?
- Park Muminków położony w miejscowości Naantali niedaleko Turku
Do Parku Muminków jadą z centrum miasta (z głównego placu) autobusy 6 i 7. Podróż zajmuje 30 minut. Następnie należy przejść około 20 minut, aby dojść do samego Parku Muminków. Po drodze mijamy tradycyjne, kolorowe fińskie domy, port jachtowy oraz okoliczne kawiarenki. Do samego parku prowadzi mostek - kładka. Przed przyjazdem warto sprawdzić godziny otwarcia Parku bo jest on otwarty tylko dwa razy do roku - w okresie wakacji letnich i ferii zimowych. Bilet do parku najlepiej kupić przez internet gdyż jest trochę tańszy. Na miejscu kosztuje odpowiednio 41 euro za dziecko i 50 euro za osobę dorosłą. Cena stosunkowo wysoka i szczerze mówiąc trochę byliśmy rozczarowani bo 4h to absolutne maksimum, aby tam być. Na miejscu są kawiarnie, restauracje i sklepy z pamiątkami gdzie można wydać jeszcze raz tyle co za bilet wstępu :). Nie ma natomiast żadnego placu zabaw, który faktycznie by się przydał bo zdecydowana większa osób przychodzi tutaj z dziećmi. To co nam się podobało to możliwość zajrzenia do domu Muminków i spotkania z nimi i chyba z tego powodu warto tam jechać.
- Skansen w Turku (bilet normalny 10 euro, ulgowy 5 euro) - skanseny w krajach skandynawskich są rewelacyjne. Ten był najlepszym jaki do tej pory widziałam. Domy znajdujące się na jego terenie pochodzą z XVIII i XIX wieku. Miejsce zachwyciło także moje dzieci, które nie chciały z niego wychodzić.
- Port
- Katedra
- Nabrzeże
- centrum miasta z rynkiem warzywnym
sobota, 13 lipca 2024
Trnawa
Do Trnawy dotarłam przypadkiem. Niedawno zobaczyłam w Internecie zdjęcie synagogi zamienionej w kawiarnię, a jako osoba interesująca się judaizmem musiałam to miejsce zobaczyć. Długo nie trwało i ruszyłam w drogę. Samo miasteczko jest niewielkie, ale dobrze zadbane. Centrum znajduje się około 15 minut na piechotę od dworca kolejowego.
Dojazd:
Z Bratysławy bardzo często kursują pociągi. Bilet kosztuje od 2,35 euro za podróż która trwa 44 minuty do 2.55 euro za podróż trwającą 33 minuty. Bilet najlepiej kupić przez stronę internetową (https://www.zssk.sk/en/ ) lub w kasie biletowej. Na dworcu nie ma żadnych biletomatów (przynajmniej ja żadnych nie widziałam).
Co warto zobaczyć?
- Synagoga Cafe - synagoga przekształcona w kawiarnię
- deptak
- urząd miasta na deptaku
- główny plac w centrum rano wypełniony straganami ze świeżymi warzywami i owocami
- Zabytkowe mury miejskie

piątek, 12 lipca 2024
Wiedeń
- pociągiem (bezpośrednie połączenie z Wrocławia)
- autokarem: Flixbus i inni przewoznicy
- samolotem z Krakowa lub Warszawy
- Dom Hudertwassera - wstęp wolny
- Prater - jeden z najstarszych parków rozrywki w Europie. Wstęp na teren parku jest bezpłatny jednak za atrakcje znajdujące się na jego terenie trzeba zapłacić od 3 do 14 euro. Miejsce to lata świetności ma już dawno za sobą, ale nadal jest to fajne miejsce gdzie można spędzić czas z rodziną. Na terenie parku znajduje się także Muzeum Figur Woskowych oraz liczne bary (jedzenie niekoniecznie należy do zdrowych i smacznych, ale to chyba specyfika takich miejsc). W wielu miejscach ulokowane są toalety, ale wstęp do nich jest płatny - 0,5 euro, płatność monetą)
- Pałac Schönbrunn - dojechać tu można metrem z centrum miasta w niecałe 30 minut. Stacja na której należy wysiąść nazywa się tak samo jak pałac. Do kas biletowych i samego pałacu idzie się około 10 minut. Bilet warto kupić z wyprzedzeniem przez internet gdyż na miejscu często ustawiają się długie kolejki i na samo wejście można czekać kilka godzin. Niestety w środku pałacu nie można robić zdjęć.
- katedra świętego Szczepana - wstęp bezpłatny; w środku możliwość wejścia na wieżę oraz zakupów w sklepiku należy jednak mieć przy sobie gotówkę gdyż karty płatnicze nie są akceptowane
- fenomenalny sklep z bombkami nieopodal katedry
- biblioteka austriacka - wstęp 10 euro