wtorek, 29 października 2024

Valetta

Na Maltę wybieraliśmy się już od dawna, ale nigdy nie mogliśmy wpasować się  w terminy, aż w końcu się udało. Ja byłam zachwycona, dzieci również i myślę, że to jedno z lepszych europejskich miejsc jeśli chodzi udogodnienia dla rodzin z dziećmi. Liczne i długie promenady powodują, ze można tu przyjechać nawet z małymi dziećmi i wózkiem.

Dojazd z lotniska:

Dojazd z lotniska autobusem X4 zajmuje od 25-35 minut. Bilet kosztuje 2,5 euro płatność albo gotówką, albo kartą (wyłącznie Visa) w autobusie. Wchodzimy przednim wejściem, wychodzimy tylnym. Podróżowałam z dwójką dzieci w wieku 4 i 5 lat , za które też zapłaciłam bilet w cenie 2,5 euro. Jednak w drodze powrotnej na lotnisko i jeżdżąc po Malcie autobusami płaciłam tylko za siebie, a dzieci jechały za darmo, więc przypuszczam, że dzieci jednak jeżdżą za darmo :). Co ważne - zakupiony bilet ważny jest 2h od daty zakupu. Należy zeskanować kod na paragonie wchodząc do kolejnego autobusu. Autobus X4 zatrzymuje się w samym centrum, skąd bardzo blisko do starego miasta. Nieopodal stacji końcowej znajduje się informacja turystyczna, ale szkoda marnować na nią czas. Oprócz bezpłatnej mapy niewiele jest broszur poświęconych atrakcjom turystycznym. 







sobota, 19 października 2024

Zadar

Do Zadaru trafiliśmy przypadkiem. Znalazłam tanie bilety i poleciałam z dziećmi. Miejsce jest dobrą bazą na rodzinne wyjazdy. Małe, spokojne i nie jest tak napakowane turystami jak Split czy Dubrownik. Dodatkowo jest bardzo dobrą bazą wypadową na pobliskie wyspy czy do Jezior Plitvickich. 

Dojazd z lotniska:

UWAGA! W drodze powrotnej okazało się, że w toaletach wszędzie wisiały kartki z informacją, że woda z kranu nie nadaje się do picia. Pierwszy raz się z czymś takim spotkałam. Na terenie lotniska nie było żadnej fontanny z wodą. W sklepie bezcłowym nie sprzedawano wody. Można ją było jedynie dostać w barze obok. Mała butelka kosztowała 4 euro. 

Samo lotnisko jest niewielkie. Po wejściu do hali odlotów jeszcze przed kontrolą bagażu znajduje się sklepik z pamiątkami w bardzo przystępnych cenach. Do centrum dojechać można autobusem, który kursuje o wyznaczonych godzinach - średnio co 30 minut. Bilety kupuje się przed wyjściem z lotniska w biletomacie kartą płatniczą. Dla wszystkich jest taka sama cena - 5 euro w jedną stronę. Autobus zatrzymuje się w trzech miejscach: niedaleko przystani promowej Gazenica, na dworcu autobusowym oraz w pobliżu starego miasta. 

Inną opcją jest uber. Do centrum miasta można dojechać w ciągu 20 minut. Ja za przejazd z dwójką dzieci zapłaciłam niecałe 8 euro czyli o wiele taniej niż za autobus. Wprawdzie uruchomiła mi się jakaś promocja (wskazywało, że normalna kwota to około 15 euro) to i tak uważam, że jest to lepsze rozwiązanie bo nie trzeba czekać na autobus, a później szukać miejsca do którego chcemy docelowo dotrzeć. I jak widać za ubera zapłaciliśmy o wiele mniej niż za autobus.

Co zobaczyć?

Praktycznie wszystkie atrakcje znajdują się w ścisłym centrum. Warto udać się do tutejszej informacji turystycznej, która jest bardzo dobrze wyposażona w ulotki i mapy. 

  • Targ rybny w pobliżu rynku z warzywami

  • pozdrowienie słońca - instalacja przy nabrzeżu, która robi ogromne wrażenie po zachodzie słońca świecąc
  • Nowy Port

  • Rzymskie Forum
  • Wieża katedralna (do 7 r.ż. wstęp bezpłatny; bilet normalny 4 euro) 

  • Rynek w granicach starego miasta z lokalnymi owocami i warzywami

  • promenada

wtorek, 15 października 2024

Preko

Preko to miasteczko na wyspie Ugljan. Posiada kilka większych sklepów, port jachtowy, plaże oraz restauracje. Niektóre są otwarte tylko w sezonie, ale my będąc w połowie października nie mieliśmy problemu by coś zjeść. Centrum znajduje się około 10 minut od przystani promowej. Nas miasteczko zachwyciło. Po drodze do centrum znalazły się dwa niewielkie place zabaw, które ogromnie ucieszyły moje dzieci. 

Dojazd: 
Do Preko dojechać można w 25 minut ze starego miasta w Zadarze lub z portu Gazenica, który znajduje się około 15 minut jazdy samochodem od starego miasta. Ten drugi port jest dostosowany także do przewozu samochodów. Bilet normalny w jedną stronę kosztuje 2,60 euro, a ulgowy 1,50 euro. Można go nabyć w kasie przy porcie promowym lub poprzez stronę internetową https://www.jadrolinija.hr/










piątek, 11 października 2024

Jeziora Plitvickie

Dane na pazdziernik 2024

Jeziora Plitvickie od zawsze były na mojej liście, ale zawsze brakowało mi czasu, aby tutaj dotrzeć bo wybierałam dalsze destynacje. Zastanawiałam się czy widząc już wodospady Iguazu czy Niagarę te zrobią na mnie wrażenie. Zrobiły. Mejsce jest niezwykłe i warte zobaczenia, ale nie wyobrażam sobie przyjeżdżać tu w sezonie turystycznym bo nawet w połowie pazdziernika były tłumy ludzi. 

Dojazd z Zadaru:

Do Parku Narodowego można w wygodny sposób dojechać autobusem z dworca autobusowego w Zadarze. Najwcześniejszy autobus odjeżdża o 8 30. Według rozpiski, którą dostaliśmy w informacji turystycznej miał być na miejscu o 10:15. Na miejscu byliśmy jednak o 10:45. Pierwszy autobus powrotny z Jezior Plitvickich do Zadaru jest o 15 15. My wracaliśmy właśnie nim i w Zadarze byliśmy o 17 15. 

Bilet można kupić przez stronę https://getbybus.com/en/ W sezonie turystycznym najlepiej go kupić z wyprzedzeniem. My jechaliśmy w połowie pazdziernika i praktycznie cały piętrowy autobus był wypełniony. Bilet ulgowy dla dziecka kosztował 8 euro w jedną stronę, natomiast w przypadku biletu normalnego to cena 15 euro. Gdy kupujemy od razu bilet powrotny to w przypadku biletu normalnego jest on nieco tańszy (2 euro mniej). 

Autobus najpierw zatrzymuje się przy wejściu numer 1, a następnie jedzie do wejścia numer dwa. My zaczęliśmy zwiedzanie od wejścia numer 2, a zakończyliśmy na wyjściu numer 1 i było to bardzo dobre rozwiązanie bo autobus powrotny już na nas czekał.  


Bilety wstępu

Warto kupić bilet z wyprzedzeniem. Można to zrobić przez internet na stronie https://ticketing.np-plitvicka-jezera.hr/index.aspx?l=EN Chociaż na miejscu jest kasa biletowa to może się okazać, że nie wejdziemy bo jest określona liczba miejsc na godzinę. My zakupiliśmy bilet na godzinę 10 00 jednak z uwagi na opóznienie autobusu wchodziliśmy o 11 00. Na szczęście nikt z tego powodu nie zrobił nam problemu. Warto wiedzieć, ze do parku są dwa wejścia. Jeśli nie ma biletów do pierwszego wejścia to często się zdarza, że są one do drugiego bo turyści najczęściej rozpoczynają zwiedzanie od pierwszwgo wejścia.

Cena biletu uzależniona jest od sezonu turystycznego, zniżek oraz liczby dni, które chce się tam spędzić. Najlepiej obserwować ceny na stronie internetowej bo wraz z nowym sezonem turystycznym mogą one ulec zmianie. 

Jak zwiedzać?

W ramach biletu można pływać promami, które są wliczone w cenie biletu, dzięku czemu w miarę sprawnie można zobaczyć cały park. Te na krótszych trasach kursują co 15 minut, a na dłuższych co 30 minut. 

To co było kłopotliwe to oznaczenia. Nie wszędzie było wiadomo gdzie się jest i ile metrów dzieli nas np. od promu. 

To co dla nas było ogromnym zaskoczeniem (na plus :) to brak śmieci na szlakach. Kosze dostępne były tylko w okolicach