Azerbejdżan wyszedł zupełnym przypadkiem. Zastanawiałam się pomiędzy Kapsztadem a Uzbekistanem. Obie destynacje odpadły - Uzbekistan z powodu ekstremalnych upałów, Kapsztad bo od początku nie byłam przekona, aby tam pojechać. Wybór okazał się trafiony. Azerbejdżan okazał się pięknym, bezpiecznym krajem do którego z pewnością wrócę.
Do Azerbejdżanu można dotrzeć tylko samolotem. Granice lądowe z Gruzją, Armenią i Iranem są zamknięte. Przed wjazdem należy wykupić e-wizę. Można ją załatwić poprzez stronę internetową https://evisa.gov.az/en/. Kosztuje ona 20 dolarów +9 dolarów za opłatę manipulacyjną.
Nocny pociąg, który jeszcze kilka lat temu kursował pomiędzy Baku a Tbilisi czeka na wznowienie. Kiedy to nastąpi, trudno powiedzieć. Co jakiś czas pojawia się informacja, że pociąg zostanie wznowiony w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Termin jest ciągle przesuwany. Jeszcze w kwietniu pojawiła się informacja, że ruszy on pod koniec maja. Gdy przybyłam do Baku na początku czerwca nadal on nie ruszył i do Tbilisi dotarłam samolotem.
W większości miejsc można płacić kartą płatniczą. Wybierając się jednak poza stolicę czy nawet na lokalny market warto zaopatrzyć się w gotówkę. Większość schronisk, w których nocowałam także nie przyjmuje kart płatniczych.
Komunikacja w Baku
Komunikacja w Baku jest tania jak barszcz. Do dyspozycji mamy metro, autobusy oraz bolta. O ile zawsze jestem zwolenniczką lokalnych środków transportu to w Baku często wybierałam bolta. Za 15 minutową jazdę płaciłam około 4 AZN czyli 8 zł. Ta sama podróż środkami lokalnymi zajęłaby mi czasem (jak np. w przypadku dotarcia do dworca autobusowego) ponad godzinę.
Jeśli już ktoś zdecyduje się na transport lokalny to musi się zaopatrzyć w Baku Kart. Można ją nabyć w automatach na lotnisku i kosztuje 2 AZN. Jest to opłata bezzwrotna. Za kartę można zapłacić wyłącznie gotówką. Następnie trzeba ją doładować- również gotówką. Automat nie wydaje reszty, więc jeśli doładujemy kartę kwotą 5 AZN to 5 AZN będziemy mieć do wykorzystania. Przejazd metrem lub autobusem kosztuje 0,5 AZN. Metro jest czyste i punktualne, a niektóre stacje metra to prawdziwe dzieła sztuki, podobnie jest z autobusami - większość tych, które kursują po centrum jest nowoczesna.
Autobus na lotnisko kosztuje 1,30 AZN czyli 2,60 zł, a podróż zajmuje niecałe 30 minut.
Co zobaczyć?
- Mała Wenecja
- Muzeum Dywanów - wstęp 10 AZN; sam budynek przypomina zwinięty dywan; na dole znajduje się również sklep z pamiątkami i kawiarenka
- Muzeum Miniaturowych Książek - wstęp bezpłatny
- Stare miasto
- Wieża dziewicza
- Świątynia ognia