Tromso nazywane "bramą Arktyki" lub Paryżem Północy jest jednym z najdalej wysuniętym miast Norwegii. Nie docierają tu pociągi jednak istnieją połączenia autobusowe do Narwika, z którego kolejnym autobusem możemy dotrzeć do najwyżej położonej na północ Norwegii stacji kolejowej Bodo. Całość zajmuje około 12 godzin.
Do Tromso dotarliśmy dokładnie 17 maja, kiedy rozpoczynały się dni polarne, a słonce świeciło przez całą dobę. Z początku myśleliśmy, że będzie nam to utrudniać sen jednak gdy wracaliśmy wieczorem po całym dniu na świeżym powietrzu zasypialiśmy jak dzieci. W czasie kiedy byliśmy było jeszcze sporo śniegu, a mieszkańcy za wszelką cenę próbowali się go pozbyć. W ruch wchodziły łopaty, węże ogrodowe i maszyny do rozdrabniania śniegu. W niektórych partiach było ich jednak tyle, że zanim się stopi to po kilku tygodniach zacznie sypać na nowo pokrywając białym puchem tereny na kolejne 9 miesięcy.
Do Tromso bezpośrednio z Gdańska możemy dotrzeć linią WizzAir.
Lotnisko znajduje się niedaleko centrum. Dotrzeć do niego można na kilka sposobów:
- autobusem nr 26 lub 40. Bilet można kupić poprzez aplikację Svipper, w automatach lub w autobusie (wyłącznie gotówka) dojazd zajmuje około 20 minut, bilet kosztuje 48 NOK
- Tromso Airport Express - bilet dla dorosłego w jedną stronę kosztuje 125, a w obie strony 200 NOK, w przypadku dziecka to 80 i 100 NOK
Kiedy jechać?
Od połowy maja przez całe lato rozpoczynają się dni polarne i słońce praktycznie wcale nie zachodzi i na szlak turystyczny można wyruszyć nawet w środku nocy bo i tak będzie jasno.
Co zobaczyć?
- Centrum Tromso
- Fjellheisen - kolejka linowa na wzgórze z którego rozciąga się panorama na całe miasto. Dotrzeć tu można także pieszo, jednak pod koniec maja kiedy tu byliśmy był ogrom śniegu i nie dało się wejść. Widok poniżej to widok z miejsca koło którego mieszkaliśmy.
- Muzeum Trolla - jedyne takie muzeum poświęcone tej tematyce w Norwegii. Istnieje bezpłatny przewodnik po polsku, który towarzyszy wystawom. Poczytać w nim można o legendach na temat norweskich troli.
- Muzeum Polarne znajdujące się w centrum Tromso poświęcone jest badaniom i odkryciom polarnym. Jest również ekspozycja poświęcona najbardziej znanemu polarnikowi - Roaldowi Amundsenowi.
- Katedra Arktyczna - ulokowana po drugiej stronie miasta nawiązuje swoim wyglądem do spiętrzonych płyt lodowych. Wstęp do niej jest płatny, a na stronie internetowej na bieżąco pojawiają się informacje, o której katedra jest otwarta
- Ogród botaniczny - wstęp bezpłatny, ogród wygląda pięknie na początku czerwca kiedy wszystko budzi się do życia, a śnieg zaczyna się topić.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz